News

Proč by naše děti neměly být vynikajícími studenty

Proč by naše děti neměly být vynikajícími studenty

Proč by se naše děti neměly dokonale učit (604x402, 41Kb)

Pro mě, stejně jako pro mnoho dalších lidí, jsem prošel univerzitou s pevným přesvědčením, že známky jsou všechno.

Učitelé a rodiče trvali na tom, že vysoké akademické výsledky vám otevře všechny dveře tohoto světa. Vysoké skóre je klíčem k úspěšnému životu.

A slepě jsem věřil jejich slovům.

Pamatuji si dobu, kdy jsem se studiem propracoval do polomrtvého stavu, jen abych získal vysoké skóre u zkoušky.

A zdálo se mi, že to všechno dává smysl, ale teď. Nechtěl bych, aby moje dítě studovalo tak tvrdě jako kdysi jeho otec.

Zní to divně, ale nyní vysvětlím svůj postoj.

1. Nikdo se mě nikdy nezeptal na moje známky.
Žádného zaměstnavatele moje známky na univerzitě nikdy nezajímaly!

V žádném životopise jsem neviděl kolonku „akademický výkon“, ale ve všech bez výjimky byla povinná položka – „pracovní zkušenosti“.

Ještě překvapivější je fakt, že moje počítačové dovednosti a sportovní úspěchy mi při ucházení se o nové zaměstnání dávají větší „váhu“ než A v mé klasifikační knížce.

2. Zapomněl jsem všechno, co jsem se naučil na univerzitě
Moje paměť je výjimečná, hned po složení zkoušky jsem zapomněl veškerou látku. Když jsem poprvé přišel do praxe, uvědomil jsem si, že za celá léta na univerzitě jsem se nikdy nic nenaučil.

Zajímavé:  Jak zabránit tomu, aby vám hraniční porucha osobnosti zničila život.

A ačkoli moje známky říkaly něco jiného, ​​v hlavě jsem měl naprostý chaos, útržky znalostí, které jsem nevěděl, jak a kde uplatnit.

Jak se ukázalo, 5 let studia na univerzitě s výborným prospěchem mi nepřineslo žádné výhody oproti jiným „méně“ vzdělaným lidem.

Nakonec jsem jen za první 2 měsíce praxe „nasbíral“ více užitečných znalostí a získal více odborných dovedností než za celých předchozích 5 let honby za dobrými známkami.

Stálo to tedy celé ty roky za tu námahu?

3. Dobré známky bylo špatné pro mé zdraví.
Pokud někdo dokáže pochopit vše za běhu, pak nejsem jedním z těchto lidí. Abych si vědomosti „vložil“ do hlavy, musel jsem látku „nacpat“ zpaměti. Před sezením jsem se učil 12-15 hodin denně. Pamatuji si, jak jsem během vyučování a v MHD „omdlel“, protože mi tak chyběl spánek.

Kvůli chronické únavě mi klesla produktivita, vědomosti se mi nedostaly do hlavy, ruce „nemohly pracovat“, den ubíhal v mlze.

Dnes jsem překvapen svou houževnatostí, vytrvalostí a vytrvalostí – silou se nutím dělat to, z čeho je vám špatně. A z nějakého důvodu jsem si jistý, že bych tento „účin“ nemohl znovu zopakovat.

4. Neměl jsem čas na jiné lidi.
Na univerzitě jsem měl spoustu příležitostí rozvíjet síť užitečných kontaktů. Ale já ne.

Studium a přemýšlení o studiu mi zabralo skoro všechen čas, neměl jsem ani dost času na osobní záležitosti a setkání s přáteli.

Snad nejcennější příležitostí, kterou univerzita nabízí, je síť známých.

Univerzita je odrazovým můstkem pro nové vztahy a testem vašich schopností navazovat nové známosti a udržovat vztahy.

Všiml jsem si následující zajímavé skutečnosti: ti lidé, kteří byli během studií „životem strany“, si nyní svůj život zařídili dobře. Je mezi nimi dokonce i šéf MREO, a to je mu teprve 30. A do třídy chodil jen zřídka.

Zajímavé:  Jak rozpoznat finanční prokrastinaci a zbavit se jí.

Kdybych měl další šanci, raději bych se méně soustředil na studium a věnoval více času studentským hnutím, akcím a večírkům. A bez jakékoli lítosti bych vyměnil „čestný diplom“ za titul „nejspolečenštějšího člověka“.

5. Vše, co mi dnes přináší peníze, jsem se naučil mimo univerzitu.
Efektivní učení je možné pouze v případě zájmu. Moderní vzdělání zabíjí právě tento zájem, plní vám hlavu nejrůznějšími teoretickými fakty, které nikdy nenajdou uplatnění v reálném životě.

Někdy se při sledování pořadů na Discovery Channel dozvím o tomto světě více za hodinu než za 15 let studia.

Takhle jsem se naučil anglicky za pouhých 1,5 roku, kdy jsem se o to začal zajímat. I když jsem se to „snažil“ učit 8 let na škole a dalších 5 let na univerzitě.

Naučil jsem se vyjadřovat své myšlenky na papíře ne v hodinách ruského jazyka, ale publikováním článků na svém blogu a portálech jako LifeHacker.

Zde jsou tipy, které dám svému synovi, když začne chodit do školy:
Rozdíl mezi 4 a 5 je tak nejasný, že je nepravděpodobné, že by vážně ovlivnil kvalitu vašeho života. Ale abyste mohli studovat v 5, měli byste investovat mnohem více svého času a úsilí. Stojí hra za svíčku?
Jsou to vaše dovednosti, které platí vaše účty, ne vaše známky na kusu papíru. Sbírejte zkušenosti, ne známky. Čím více zkušeností v různých oblastech máte, tím větší hodnotu máte.
Diplom s vyznamenáním vám neposkytne hmatatelné výhody, což se o vlivných známostech říci nedá. Věnujte více pozornosti novým známostem a komunikaci s ostatními lidmi, právě oni vám mohou otevřít všechny dveře světa, jen ne váš diplom.
Dělejte to, co vám dává smysl, ne to, co od vás ostatní očekávají. Pouze díky zájmu budou možné všechny vaše velké úspěchy.
Tento článek nelze dokončit bez vaší účasti.
Nastolil jsem velmi vážné téma a jsem si jistý, že se najdou lidé, kteří mě podpoří, i ti, kteří nebudou souhlasit s mým názorem.

Zajímavé:  Proč „britští vědci“ stále zkoumají všechny druhy zvěře: vědecký novinář Alexey Vodovozov vysvětluje.

* Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce.

Proč se některé děti stávají vynikajícími studenty, zatímco jiné chudými studenty?

Je marné, že si mnoho lidí myslí, že když má dítě problémy řekněme s matematikou nebo chemií, tak může jen rozhazovat rukama – není to dané, není to dané. Ale ukazuje se, že student C může dokonce rozvíjet schopnosti v exaktních vědách.

Náš odborník je vzděláním neurobiolog, absolvent tří prestižních univerzit (St. Petersburg State University, Higher School of Economics a University of Bristol), známá popularizátorka vědeckého poznání Asya Kazantseva. Pravidelně pořádá veřejné přednášky po celé republice, píše populárně naučné knihy – vyšly už tři bestsellery! A pro úplně první knihu „Kdo by to byl řekl! Jak nás mozek nutí dělat hlouposti“ dokonce dostal cenu „Osvícenec“. Nedávno byla Asya hostem festivalu pro rodiče online školy Skysmart, po kterém vznikl náš rozhovor.

MYSL ZÁVISÍ NA GONECH 70%

— Asyo, je úspěch nebo neúspěch ve studiích dán geneticky?

— Genetika ovlivňuje inteligenci i školní výkon. To se jasně projevuje ve studiích dvojčat – když se na nějakém základě srovnávají dvě velké skupiny: jednovaječná dvojčata (jedná se o geneticky identické děti) a dvojvaječná dvojčata (jsou odlišní, jako všichni bratři a sestry, ale také se narodili ve stejnou dobu) . Ukázalo se tedy, že školní výkony v jakémkoli předmětu prvního jsou bližší než výkony druhého. Jinými slovy, pokud je jedno jednovaječné dvojče dobré v matematice nebo angličtině, jeho bratr nebo sestra budou také. Ne nutně pro neidentické lidi.

— Ukazuje se, že je nemožné změnit svou karmu?

— Odhaduje se, že geny určují téměř 70 % inteligence. To znamená, že asi 70 % rozdílů mezi lidmi lze vysvětlit genetickými faktory. Ale tady je to, co je překvapivé: geny začínají mít silnější vliv na inteligenci u dospělých. Dospělá jednovaječná dvojčata jsou si tedy více podobná než děti. To znamená, že zatímco je dítě malé, je výrazně ovlivněno svým prostředím – jak moc se učí, kolik čte knih, jak jsou dobří učitelé a podobně. S přibývajícím věkem se však ti přirozeně chytří hledají silnější školu, zapíší se do knihovny – to znamená, že se dále rozvíjejí.

Zajímavé:  Co dělat, když se na hlavě objeví akné.

– Nejsou moc chytří?

— A nepříliš chytří, když opustí vliv rodičů a učitelů, naopak se rozhodnou sedět na gauči a dívat se na televizi. Důležité je ale samozřejmě i prostředí. Existuje dokonce silná korelace mezi tím, kolik let dítě studuje ve škole a na univerzitě, a tím, kolik knih je v domě. Děti, které vyrostly v domácnostech s velkou knihovnou, kde hodně čtou a diskutují o tom, co čtou, půjdou spíše na vysokou školu a odmaturují. Nejsou to samotné stohy papíru ve skříni, je to jen indikátor toho, že v rodině je mnoho faktorů, které blahodárně působí na vývoj dítěte. A také je důležité, že neexistuje jeden gen inteligence. V mozku pracuje asi 14 tisíc genů. Mírně ovlivňují velmi odlišné, čistě molekulární vlastnosti mozku. Ještě se nemůžeme zapojit do genetického programování dětí, abychom později ve zkumavce byli nejchytřejší. Ale můžeme mít děti s tím nejchytřejším partnerem, který kdy souhlasí, že s námi děti mít, a to je ta nejlepší investice do budoucnosti vašeho dítěte.

Popularizátor vědy Asya Kazantseva.

Popularizátor vědy Asya Kazantseva. Foto: YouTube

MATHMECH JE SCHOPNÝ PRO KAŽDÉHO

— Vezměme hotové dítě: nemůžete změnit své geny, ale opravdu chcete, aby vyrostlo chytře. Jak ho začít rozvíjet?

– Dokud je dítě malé, potřebuje ho milovat – objímat, olizovat. I potkaní mláďata, která jejich matka olizuje a tráví s nimi spoustu času, vyrostou v inteligentnější a odolnější vůči stresu než ti, kteří dostali chladnou matku. Takových studií s lidmi je z pochopitelných důvodů méně, ale obecně je to známo: pokud jsou děti opuštěny, nemají-li významného dospělého, jak se to děje v dětských domovech, pociťují také potíže v intelektuálním vývoji. Navíc jsou věci, které je třeba se v dětství naučit. Především je to řeč, rodný jazyk, verbální inteligence. Jsou popsány příběhy dětí Mauglího, se kterými se léta nemluvilo. Pokud do šesti let nebyla komunikace a pak se objevila, pak dítě zvládne jednoduchá slova, ale gramatika bude nad jeho schopnosti. A pokud dosáhnete dospívání, nebudete schopni nic naučit. V opačném případě, pokud je dítě milováno a mluví se s ním, pak jakákoli skutečná dovednost – násobení sloupcem, učení se druhého jazyka nebo znalost hlavních měst zemí – je otázkou zisku.

Zajímavé:  Naplánujte si den a schůzky pomocí aplikace Forecast –

— Je možné vůbec rozvíjet schopnost matematiky, která není dána každému?

– Umět. Geny nikdy neurčují absolutní hodnotu vlastnosti – například, že budete mít IQ 150, ale složíte Unifikovanou státní zkoušku z matematiky se skóre 100. Nefunguje to tak ani s fyziologickými příznaky. Vezměme si růst. Je to dáno vašimi geny, že budete mít řekněme přibližně 165 až 175 centimetrů. A pak už záleží na tom, jak jste byli v dětství krmeni a zda jste sportovali. Nejde o to, že někdo má špatné geny a neumí se vůbec naučit matematiku. Faktem je, že se stejným vysvětlením učitele jeden žák pochopí více a lépe se naučí, zatímco pro druhého bude totéž obtížnější. Pokud ale někdo, kdo má přirozeně horší schopnosti, dostane další školení, stráví více času vysvětlováním a dostane srozumitelnější učebnice, pak dokáže schopnějšího žáka dohnat a dokonce i předčit. Myslím si, že každý zdravý člověk se může vypracovat na takovou úroveň, aby mohl maturovat z matematiky a mechaniky. Ne každý se ale dá vyvinout natolik, aby se stal geniálním matematikem a získal Fieldsovu medaili.

ŽÁDNÉ ZBYTEČNÉ PŘEDMĚTY

— V dětství a dospívání se intenzivně učíme: ve škole je každý den šest hodin, testy, zkoušky, spousta domácích úkolů. Není to pro mozek moc práce?

„Pro mozek je studium stejné jako sport pro postavu a svaly.“ Když zpracováváme informace, nejen je ovládáme, ale také rozvíjíme obecné dovednosti v práci s informacemi: schopnost pamatovat si, vidět vzorce, obecné principy. Nezáleží tedy na tom, co přesně studovat – důležité je se něco učit celý život. Zejména v mladém věku, kdy mozek rychle roste a má dobrou neuroplasticitu, to znamená, že se snadno tvoří nová spojení mezi neurony. A kdo studoval intenzivně, bude umět v dospělosti efektivně pracovat s informacemi. I když zapomenou vše, co se naučili ve škole.

Zajímavé:  Top 8 dílů série Fallout.

– Takže i ty předměty, které děti často považují za zbytečné, protože v budoucnu nebudou užitečné, jsou stále užitečné?

„Spotřebováváme spoustu informací, a když se k některým informacím znovu obrátíme v následujících školeních, posílíme dříve vytvořená neuronová spojení. A když se něco naučí a později to nebude potřeba, spojení mezi neurony se oslabí nebo zničí. No, to je v pořádku, pořád to byl trénink. Nemusíte si pamatovat konkrétní fakta – můžete si je vygooglit. Abyste ale věděli, co googlovat a efektivně využívat svůj mozek, musíte se určitě něco naučit.

Pokud rodina miluje dítě a mluví s ním, pak každá skutečná dovednost je ziskem.

Pokud rodina miluje dítě a mluví s ním, pak každá skutečná dovednost je ziskem. Foto: Alexey BULATOV

UČTE SE JAZYKY A PŘEHRÁVEJTE HUDBU

— Jaké činnosti jsou vhodnější pro napumpování mozku?

— Dovednost, kterou trénujeme, se rozvíjí. A vždy je otázkou, do jaké míry bude konkrétní školení užitečné pro úspěch i v jiných oblastech. Z tohoto pohledu je studium cizích jazyků dobrá věc. Mozek je vystaven velké komplexní zátěži, která okamžitě rozvíjí sluchové oblasti, artikulaci, logiku, paměť a mnoho dalšího. Různorodou zátěž pro mozek představuje i hra na hudební nástroje. Obecně ale také musíte zvážit, jaké dovednosti se vám mohou v budoucnu hodit. Matematika je v tomto ohledu dobrá. Rozvíjí logické myšlení a to se bude hodit na mnoha místech v životě. Podívejte se na studenty fyziky a techniky – nikdy nezmizí, zvládnou jakoukoli profesi, a navíc je jejich dívky milují.

— Čím dříve, tím lépe, tím lépe se začít učit cizí jazyk?

— Ano, pokud dokážete svému dítěti vytvořit plnohodnotné jazykové prostředí. Ale pokud mluvíme o běžných třídních aktivitách, pak to není nutné. V Anglii byla provedena studie: porovnávali úroveň znalostí francouzštiny u dětí, které se ji začaly učit ve věku 8 a 11 let. A v 16 letech provedli testy, které ukázaly téměř stejnou úroveň v obou skupinách. To znamená, že ti, kteří dozráli, se učili rychleji a lépe. V osmi letech bylo pravděpodobně lepší strávit dalších pár hodin denně kopáním do míče. Učit se jazyk brzy má smysl, pokud jde o přízvuk, výslovnost, ale pokud jde o slovní zásobu a gramatiku, není velký rozdíl.

Zajímavé:  Co je syndrom Alenky v říši divů a co s tím dělat.

— Už jste mluvil o výhodách čtení. Je pro mozek důležité, zda čtete seriózní literaturu nebo něco lehkého, jako jsou sociální sítě?

– Obojí má své výhody. Čtení seriózních, složitých knih trénuje dovednost soustředit pozornost na text, schopnost udržet autorovu myšlenku v hlavě a sledovat její vývoj a pracovní paměť. Čím více člověk pracoval se složitými texty, tím snáze se mu bude celý život pracovat s novými složitými texty. Výhody sociálních sítí a lehké literatury jsou ale spíše emotivní: když čtete svým přátelům na Facebooku, ať je lajkujete nebo lajkujete, může se produkovat hormon oxytocin. Pak cítíte emocionální spojení s přáteli, sociální podporu. Nebo když čtete Maxe Frye o dobrodružstvích Sira Maxe ve městě Echo, už dvacet let o něm vycházejí knihy, mozek to vnímá jako komunikaci. Vy a Max jste ve svých myšlenkách přátelé, jste rádi, že ho vidíte, hrdinové se předvídatelně dostanou z problémů a předvídatelně z toho zažíváte příjemné emoce.

PŘEČTĚTE SI také

Selhání, nemoci a předčasná smrt: Smutné osudy zázračných dětí

Jak ukazuje praxe, mladí géniové jen zřídka dosahují významných úspěchů v dospělosti (podrobnosti)

Lidé na internetu žádají o ochranu zázračného dítěte Alisy Teplyakové před experimentem jejích rodičů

Dětský ombudsman je připraven prověřit rodinu 9leté studentky Moskevské státní univerzity Alisy Tepljakovové (podrobnosti)

Přečtěte si také

Věková kategorie webu 18 +

Online publikace (webová stránka) je registrována Roskomnadzorem, certifikát El č. FS77-80505 ze dne 15. března 2021.

ŠÉFREDAKTOR OLESIA VYACHESLAVOVNA NOSOVÁ.

HLAVNÍ REDAKTOR STRÁNEK – KANSKY VIKTOR FEDOROVICH.

AUTOREM MODERNÍ VERZE EDICE JE SUNGORKIN VLADIMIR NIKOLAEVICH.

Příspěvky a komentáře čtenářů webu zveřejněny bez úprav. Redakce si vyhrazuje právo je ze stránek odstranit nebo upravit, pokud jsou tyto zprávy a komentáře zneužitím svobody médií nebo porušením jiných požadavků zákona.

Zajímavé:  Jak vyrobit domácí tvaroh z mléka nebo kefíru. 6 jednoduchých způsobů.

Nakladatelství JSC Komsomolskaja Pravda. INN: 7714037217 OGRN: 1027739295781 127015, Moskva, Novodmitrovskaya 2B, Tel. +7 (495) 777-02-82.

Výhradní práva na materiály zveřejněné na webových stránkách www.kp.ru v souladu s právními předpisy Ruské federace o ochraně výsledků duševní činnosti náleží vydavatelství JSC Komsomolskaja Pravda a nejsou předmětem použití jinými osobami v v jakékoli formě bez písemného souhlasu držitele autorských práv.

Nákup autorských práv a kontaktování redakce: kp@kp.ru

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button