News

Co chybí moderní škole: sloupek Alexandra Laryanovského, řídícího partnera online školy Skysmart

Jak online škola pomáhá s adaptací v pěstounských rodinách

Foto: Pexels

O autorovi: Daria Sharshova, akademická ředitelka online školy Skysmart a kurátorka projektu „Schools of Change“ ze Skysmart.

„School of Change“ je společný program charitativní nadace Katren a online školy pro děti a teenagery Skysmart, vytvořený za účelem boje proti sekundárnímu osiření. Cílem programu je zlepšit školní prospěch a adaptaci sirotků v pěstounských rodinách.

Úkol

Zlepšení školního prospěchu a adaptace sirotků v pěstounských rodinách.

Pozadí a motivace

Problém sekundárního osiření je u nás poměrně akutní: v roce 2020 bylo z 33,8 tisíce dětí umístěných do péče vráceno 4,8 tisíce. A za posledních pět let se procento výnosů téměř zdvojnásobilo. Dobročinná nadace Katren a online škola pro děti a teenagery Skysmart společně s výzkumnou společností Tiburon Research provedly průzkum mezi 400 adoptivními rodinami po celém Rusku a identifikovaly pět hlavních potíží, se kterými se adoptované dítě v novém prostředí potýká. Jednalo se o problémy s učením, zdravotním stavem dítěte, charakteristikou jeho chování, vztahy v rodině a sociálním souhlasem ostatních.

Většina problémů vychází jeden z druhého: bývalí sirotci nemají příklady vzorců chování ve světě mimo sirotčinec. 80 % z nich jsou tzv. sociální sirotci, kteří mají rodiče zbavené rodičovských práv. Zkušenost, kterou získali ve své biologické rodině, neznamená motivaci ke studiu; nechápou, proč je třeba studovat, proč jsou hodnoceni podle norem, které jsou pro ně nové. Vzdělání jako společenský výtah pro ně není samozřejmé a ve výsledku nevyvolává touhu se do něj zapojit. Takové děti vynikají mezi svými vrstevníky a často ne k lepšímu. To vše se překrývá s psychologickými charakteristikami bývalých sirotčinců: záměrně zhoršují konflikty a snaží se „přestat, než skončí“. Pokud se každý jednotlivý problém jeví jako srozumitelný a řešitelný, pak v součtu vedou k tomu, že rodiče, kteří na takové obtíže nejsou připraveni, zvažují místo řešení možnost vrácení dítěte do dětského domova.

Zajímavé:  Jak argumentovat na sociálních sítích, aniž byste si zničili nervy a pověst.

Foto: Andrea Piacquadio / Pexels, Jan Kubita / Unsplash

rozhodnutí

Studie zjistila, že 81 % rodin má u svých adoptovaných dětí problémy s učením. Škola jen přilévá olej do ohně: učitelé nemůžou vždy najít přístup ani k obyčejným výrostkům, natož k bývalým sirotkům. Tyto děti často zažívají pedagogické zanedbávání, chybí jim sebeovládání a základní školní znalosti, které mají jejich vrstevníci, kteří vyrostli v rodinách. Osvojené dítě se podle rodičů často stává pro učitele „nadbytečným“ a vztahy se spolužáky nevycházejí dobře. Sami učitelé problém zhoršují tím, že se zaměřují na „rysy“ dítěte. V důsledku toho mají potíže ve škole špatný dopad na psychické klima v rodině a způsobují nové konflikty na již tak výbušných základech.

Iva Avrorina, vedoucí charitativní nadace Katren:

„Děti, které zažily osiření, jsou zpravidla vážně pozadu ve škole, což vede k pravidelným konfliktům v rodině. A nejde o to, že by dítěti chyběly znalosti – chybí mu motivace ke studiu. A to je zcela pochopitelné: zatímco jeho vrstevníci z pokrevních rodin objevovali svět, hlavním úkolem našeho sboru bylo přežít.“

Ke zlepšení studijních výsledků dítěte nestačí, aby ho pěstouni jednoduše připojili k online lekcím „propadnutých“ předmětů. Je důležité se do problému ponořit rafinovaněji a hlouběji a snažit se ho řešit komplexně. Často je klíčem k řešení individuální přístup. Některým dětem chybí sebevědomí, nedostatek znalostí způsobuje, že jsou uzavřenější a plachější, jiné hledají praktické uplatnění znalostí, které školám často chybí. Řešení tohoto problému umožňuje dětem cítit se jistější v prostředí, které je jim nepřátelské.

Foto: RBC Trends

uskutečnění

V roce 2021 se ve spolupráci charitativní nadace Katren a online školy pro děti a mládež Skysmart objevil sociální projekt „School of Change“. Cílem organizátorů bylo zlepšit studijní výsledky školáků, což by naopak pomohlo uvolnit napětí v rodinách, dodat adoptovaným dětem větší sebevědomí, ve své schopnosti a získat socializační zkušenosti, které v dětském domově neměly. .

Zajímavé:  Jak rozpoznat prospekticidu - nový typ psychického násilí.

Často nebylo hlavním úkolem každého jednotlivého učitele zvládnutí vzdělávacího programu, ale utváření návyku k samotnému učení. Pro práci s „nestandardními“ dětmi bylo původně vybráno 12 učitelů, kteří prošli speciálním školením se zástupci nadace. V rámci tohoto kurzu byli učitelé informováni o hlavních potížích a úskalích, které mohou nastat při práci se studenty projektu. Například ne všichni učitelé byli připraveni na šokující míru upřímnosti dětí, které považovaly své učitele za starší přátele.

Online škola Skysmart je zodpovědná za vzdělávací část projektu: interaktivní lekce a vzdělávací materiály, metodická a technická podpora platformy a také učitelé. Zástupci Katren Foundation zase poskytují psychickou podporu účastníkům projektu. To platí jak pro děti a rodiče, tak i pro učitele. Učitelé si pravidelně povídají s psychologem a ve zpětné vazbě většina z nich uvádí vysokou účinnost této praxe. Při supervizích se často řeší jednotlivé obtíže, učitelé sdílejí úspěšné metody a rady.

Hlavní předností projektu se stal individuální přístup. Učitelé se neřídí původně stanoveným školním vzdělávacím programem, ale přizpůsobují jej každému jednotlivému žákovi. To je důležité, protože i u běžných dětí je důležité najít svůj vlastní přístup, zde je problém kostkovaný, protože charakteristiky učení souvisí s kulturním kódem, rodinnou situací, traumatizující zkušeností, finanční situací a dalšími důležitými vnějšími faktory. Učitelé projektu proto zpočátku nepracují ani na zlepšení studijních výsledků, ale na vytváření motivace ke studiu a pravidelné docházce do výuky bez absencí či útěků z domova. Aby toho dosáhli, mají učitelé ve svém arzenálu celou řadu poutavých technik, které jim umožňují rychle a srozumitelně látku vysvětlit.

Například pro vysvětlení látky z anglického jazyka pro jednoho ze studentů připravil učitel prezentaci s postavami oblíbené hry Brawl Stars. Téma bylo dítěti známé a velmi zajímavé, díky čemuž se dokázalo rychleji adaptovat. A dalšímu chlapci učitelka vysvětlila prostý přítomný čas na příkladu hračky „prostý důlek“ a díky říkance si dítě pravidlo rychle zapamatovalo. Individualita se týká i frekvence výuky: standardně se studenti učí dvakrát týdně, někteří se ale musí snažit více nebo naopak méně. Vzhledem k tomu, že děti na projektu jsou různé, ne všechny vydrží celou 60minutovou vyučovací hodinu – učitel v takových případech pomáhá rozptýlit např. vtipy, vymýšlí asociace k tématům nebo do ní začleňuje vtipné historky. lekce, která je pro dítě zajímavá.

Zajímavé:  Nevíte, kam vyrazit ve vašem městě? Zeptejte se „Abyrvalg“!.

Foto:You X Ventures / Unsplash

S rozvojem projektu se objevily metriky a kontrolní seznamy pokroku, komunita učitelů ve Slacku, kde mohou pravidelně dostávat zpětnou vazbu od psychologů „Školy proměn“. Například během výuky sledují chování dítěte, jeho komunikaci s rodiči a ostatními členy rodiny. Existuje speciální kontrolní seznam, který umožňuje učiteli identifikovat krizi v rodině. Včas identifikovaná krize pomůže fondu rychle reagovat a odstranit ji.

Potíže

Během projektu se organizátoři potýkali s mnoha problémy. Hlavní část se týkala technologické složky. Některým pečovatelům bylo například obtížné porozumět tomu, jak platforma funguje, nebo zástupcům projektu přiznat, že na něco nemohou přijít nebo něco koupit. V odlehlých regionech selhal internet: příjem signálu nestačil k podpoře správného fungování platformy. Musel jsem kvůli tomu řešit naprosto neoficiální případy. Když měli rodiče například službu u satelitní antény během sněžení, setřásli z ní sníh, aby zajistili stabilní spojení.

Další problém je psychický. Mnoho dětí bylo na práci s neznámými učiteli zcela nepřipravených a v každé hodině doslova zkoušely jejich sílu.

Daria Tabakova, učitelka Školy proměn:

„Jedna ze studentek odmítla během vyučování vstát z postele a zakryla si hlavu dekou. Asi 20 minut od lekce jsem se snažil přimět ji, aby promluvila a zjistila její jméno. Další student byl velmi plachý a zpočátku mluvil jen šeptem. Teprve ve druhém měsíci výuky se dívka odvážila a začala odpovídat svým hlasem. Ta samá dívka testovala mou sílu, záměrně dávala nesprávné a nelogické odpovědi, aby pochopila, jak dlouho mi vydrží trpělivost a nadšení z učení.“

Navíc ne všichni rodiče jsou stejně zapojeni do vzdělávacího procesu: přesouvají jej na své děti, které mohou bez varování zmeškat vyučování. K vyřešení tohoto problému bylo zavedeno pravidlo: po třech absencích ve vyučování je dítě z projektu vyloučeno.

Zajímavé:  Zakladatel Alibaba Jack Ma pojmenoval své tajemství úspěchu –

Výsledky a plány

Celkově lze program hodnotit jako úspěšný. V roce 2021 se do pilotního projektu, který trval 9 měsíců, zapojilo 70 dětí, které hromadně absolvovaly 1834 hodin matematiky a angličtiny. A v roce 2022 plánují partneři program rozšířit na 150 lidí.

Alexander Laryanovsky, vedoucí partner online školy Skysmart:

„Než se na nás obrátili kolegové z Katrenu, ani jsme nevěděli, že takový problém existuje. Naštěstí se ukázalo, že to lze vyřešit: již v první fázi jsme dosáhli dobrých výsledků. Učební výsledky dětí se zlepšily o 70 % a 94 % z nich začalo pravidelně plnit domácí úkoly. Dříve to pro ně byl těžký úkol. Takové úspěchy motivují nejen děti a rodiče, ale i náš tým. Proto jsme se rozhodli rozšířit projekt po celé zemi.“

Některé rodiny v průběhu projektu přiznaly, že o návratu dítěte do dětského domova již uvažovaly, ale po účasti v něm změnily názor. Někteří rodiče začali platit za vzdělávací moduly nejen v předmětech vyučovaných v rámci „Školy proměn“. Děti našly v učitelích starší kamarády, kteří jim rozumí, což přispívá k jejich konečné adaptaci.

Byla to moucha: 5 dětí bylo nuceno opustit „Školu proměn“. Samotný projekt však umožnil identifikovat dříve skryté vnitřní problémy mezi adoptivními rodiči a dětmi. Takové rodiny spolupracují s projektovými psychology a některé z nich se připravují na pokus o návrat k účasti v něm.

Obecně lze říci, že projekt „Škola proměny“ pomohl upozornit na palčivý problém naší doby – vztahy v pěstounských rodinách – a dal impuls k jeho řešení. Nyní organizátoři nastavili kurz ke globálnějšímu cíli – nejen pomoci konkrétním dětem a jejich adoptivním rodičům, ale také začlenit tento přístup do povědomí veřejnosti s cílem pomoci adoptovaným dětem přizpůsobit se novým rodinám a získat důvěru v jejich budoucnost. .

Zajímavé:  Co potřebujete vědět o záření a jak se před ním chránit.

Charitativní fond Katren a online škola Skysmart spustily „Školu změny“ pro pěstounské rodiny

Firemní charitativní nadace Katren a online škola Skysmart zahájily projekt adaptace dětí z dětských domovů do pěstounských rodin. «School of Change“ k ovlivnění problému návratů. Spolu s Tiburon Research nadace a školní tým studovaly výzvy, kterým čelí pěstounské rodiny.

Na statistiky , ročně se do dětského domova vrátí asi 5 tisíc dětí. Za posledních pět let se procento výnosů téměř zdvojnásobilo. Důvodem jsou četné potíže, kterým děti a jejich adoptivní rodiče čelí, když začnou žít jako jedna rodina. Jaké jsou příčiny potíží v adaptaci adoptovaného dítěte, se podařilo zjistit na základě výsledků průzkumu mezi 400 adoptivními rodinami po celém Rusku.

Jak je znázorněno studie, pěti hlavními důvody jsou zdravotní stav dítěte, vlastnosti jeho chování, potíže s učením, vztahy v rodině a úzkost a napětí spojené jak s postojem druhých k rodině, tak s psychickým stavem samotných adoptivních rodičů.

Podle průzkumu se 83 % rodin potýkalo s problémy souvisejícími se zdravím jejich adoptovaných dětí. Nejčastějším problémem je vývojové opoždění, které pojmenovala každá druhá rodina. Mnohem častěji než v běžných rodinách se ale vyskytují i ​​jiné problémy (průzkumu se zúčastnilo i 200 rodin s přirozenými dětmi).

Naprostá většina rodin se setkala s alespoň jedním problémem souvisejícím s charakteristikami chování dítěte. Nejproblematičtější jsou nízké sebevědomí, klamání, agresivní, autoagresivní chování.

V 81 % případů se adoptivní rodiny potýkaly s alespoň jedním výchovným problémem. Ve srovnání s dětmi z vlastní rodiny je pro adoptované děti mnohem obtížnější studovat. Chybí jim škola a všeobecné znalosti, jaké mají jejich vrstevníci z vlastní rodiny, trpí základní představy o světě, motivace a je pro ně těžké se ovládat. Téměř třetina rodin si stěžuje na rodinné hádky kvůli studiu. Každá pátá rodina se potýkala s tím, že učitel (vychovatel) nechce nebo nemůže zohledňovat vlastnosti adoptovaného dítěte v procesu učení. 53 % rodin uvádí, že je potřeba dítě neustále sledovat a nutit ho ke studiu. 42 % si stěžuje na neschopnost soustředit se na úkol, ve 33 % rodin dítě uvádí, že se nechce učit a v 5 % vynechává školu. Navíc v 10 % případů učitelé uvádějí, že nechtějí učit dítě z pěstounské rodiny. Mnohem méně časté jsou stížnosti na potíže se vztahy v rodině.

Zajímavé:  Jak upevnit dřevěné části bez hřebíků, lepidla a šroubů.

Značná část rodin – 31 % – se obává nedostatku nebo nespolehlivosti informací o minulosti dítěte, které získaly v procesu jeho přijetí do rodiny. Navíc je tento ukazatel tím vyšší, čím vyšší je míra problémů, se kterými se rodina potýká (polovina rodin má výrazné problémy).

Čím více problémů mají adoptované děti, tím větší úzkost pociťují rodiče.

Zatímco čtvrtina rodin relativně prosperuje, zbytek má střední nebo vážné problémy. Nejproblematičtějším segmentem je ale 15 % tzv. profesionálních (starají se nebo adoptují 2 až 4 děti) pěstounských rodin, z nichž 57 % čelí odmítnutí ze strany ostatních a v důsledku toho 29 % svého rozhodnutí lituje. přijmout dítě do rodiny a 16 % uvažuje o jeho návratu do dětského domova.

„Děti, které zažily osiřelost, jsou zpravidla vážně pozadu ve škole, a to vede k pravidelným konfliktům v rodině,“ říká šéf charitativní nadace Katren. Iva Avrorina. „A nejde o to, že by dítěti chyběly znalosti – chybí mu motivace ke studiu. A to je zcela pochopitelné: zatímco jeho vrstevníci z pokrevních rodin objevovali svět, hlavním úkolem našeho svěřence bylo přežít. Pro projekt School of Change jsme tedy hledali tým s kvalitním online výukovým programem, který byl připraven pro další školení, které by jejich učitelé potřebovali, a měli jsme velké štěstí, že jsme se našli se Skysmart. Společně dáváme dětem zkušenost úspěchu, sebevědomí a uvolňujeme jeden z nejvážnějších bodů napětí v pěstounských rodinách.“

„Než nás kontaktovali kolegové z Katren, ani jsme nevěděli, že takový problém existuje,“ říká vedoucí partner online školy pro děti a mládež Skysmart. Alexandr Larjanovský. — Naštěstí se ukázalo, že to lze vyřešit: již v první fázi jsme dosáhli dobrých výsledků: studijní výsledky se zlepšily o 70 % a 94 % dětí začalo pravidelně plnit domácí úkoly. Dříve to pro ně byl těžký úkol. Takové úspěchy motivují nejen děti a rodiče, ale i náš tým. Proto jsme se rozhodli rozšířit projekt po celé zemi.“

Zajímavé:  Negativní účinky velkého zatížení na zuby.

„Nízký studijní výkon a nedostatek motivace ke studiu jsou na první pohled pouze důsledkem mnoha problémů, které dítě dostalo v důsledku zkušenosti osiřelosti,“ řekl zakladatel Tiburon Research. Artem Tinchurin. „To ale neznamená, že tento problém není hodný samostatného řešení. Studie ukázala, že adoptivní rodiny čelí problémům s učením častěji než průměrné rodiny. Škola ne vždy dobře zvládá adaptaci takových dětí: podle rodičů se dítě stává pro učitele „nadbytečné“ a vztahy se spolužáky nevycházejí dobře. Problémy ve škole mají špatný dopad na psychické klima rodiny, což spirálu problémů dále utahuje.“

School of Change je společný program Katren Foundation a online školy Skysmart. Cílem programu je zmírnit napětí v rodinách, které vzniká kvůli problémům se školním prospěchem, a také poskytnout svěřencům zážitek úspěchu, který dětem s osiřelými zkušenostmi chybí.

Do programu jsou zapojeny děti, které žijí v náhradních rodinách a mají problémy s učením ve škole. Učitel online školy Skysmart pracuje s každým dítětem individuálně. Vzhledem k tomu, že učitelé pracují se zranitelným publikem – dětmi se zkušeností osiřelých, všichni učitelé zapojení do programu procházejí školením. Kromě toho mají učitelé k dispozici speciální podpůrný chat, kde dostávají rychlé rady od kurátorů programu.

Psychologové z charitativní nadace Katren také v případě potřeby poskytují poradenství studentům a jejich rodinám.

Program byl zahájen v dubnu 2021, nyní probíhá školení ve dvou předmětech: angličtina a matematika, programu se účastní školáci z Kazaně, Orla, Novosibirsku, Novosibirské oblasti a Krasnodarského území, uvedla Katren.

Partnerský materiál: JSC NPK Katren

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button